Vyhledat na webu

Pasti médií: Záměna obrázků v České televizi. Válka a tornádo

Česká televize při informování o válce na Ukrajině zveřejnila chybně fotografii zdevastovaných domů po tornádu z Mikulčic na Moravě. Co z této záměny vyplývá? Jak Česká televize zpracovává informace, o co usiluje, co považuje za priority ve své práci? Vykonává službu veřejnosti?

Podělte se o Modrého jelena

4 komentáře: “Pasti médií: Záměna obrázků v České televizi. Válka a tornádo”

 1. Všechna Česká média programově lžou, nikoliv chybou, ale cíleně. To nám jasně ukázala v době Covidu a teď v době Ukrajinské krize. Média už bohužel dávno nepřináší objektivní zpravodajství.

 2. Jste dlouholetým a (troufám si říct) zkušeným redaktorem České televize.
  Jakým způsobem se vedou, katalogizují, indexují obecně natočené (a v tomto konkrétním případě) ilustrační záběry? Přiřazují se nějaká hesla? Klíčová slova? Bere se ohled na stáří záběrů?
  Bohužel “záměny” se dějí na obrazovce každý den. Stačí se podívat na témata, kterým vy jako novináři nerozumíte, ale snažíte se o nich informovat. Odborník (v prezentované problematice) se pak nestačí divit, jak (nejen Česká) televize skládají záběry a jaký je k tomu text. Možná snad jen alibisticky se v rohu někdy objeví “Ilustrační” nebo “Archivní” záběry – reálně si to v hlavně divák stejně propojí a už mu nikdo nerozpojí, že to co se říká a to co vidí spolu jen tak nesouvisí (nebo jen třeba nějakým tématem, klíčovým slovem…), že prostě se tam na obrazovce musí něco hýbat.
  Vidím to tak: téma je – škola – bum musí tam být záběr na běhající děti s aktovkami
  téma je – dovolená – bum musí tam být pár záběrů z ne příliš honosné pláže, případně rodinka v šortkách
  atp…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deset + 7 =