Tajemství jelena

Odhalení. Boj proti Covidu na Slovensku řídí Pat a Mat

Premiér Matovič na své tiskové konferenci na konci minulého týdne konečně prozradil, kdo jsou jeho tajemní odborníci na Covid, co určují na Slovensku protiepidemická pravidla a zasahují do života všech lidí. Se svou trochou do boje proti „hnusobe“ o pár dní později spěchá i z Dubaje v době nouzového stavu odpočatý Richard Sulík a navrhuje svůj vlastní pandemický plán. 

Na samostatné tiskové konferenci ho Sulík prezentuje jako svou autorskou práci s titulkem SEMAFOR ZDRAVIA – RICHARD SULÍK A KOLEKTIV a veřejnost seznamuje s mírně poupraveným českým pandemickým plánem neboli systémem hodnocení epidemiologické situace a z toho vyplývajících opatření, který se v České republice jmenuje PES (Protiepidemický systém). Sulík ho přebírá, do jednotlivých kolonek použije jiné barvičky a přidává kolonku O, to znamená, že když se nebude nic dít, nebudou žádná opatření. Chytré. To tam Čechům chybělo, měli by se nad sebou zamyslet. 

Ani v České republice není pandemický plán bez odezvy, je podrobován kritice a je možné že v průběhu nějakého času ještě dozná změn, protože i ministr zdravotnictví Blatný po jeho zveřejnění a okamžité kritice prohlásil, že pro PSA zřizuje analytickou komisi, která vše ještě vyhodnotí.

Nedočkavý Richard Sulík, nečeká s konzultací ve vládě, koaliční radě či krizovém štábu a vykládá karty na stůl. Pořádá tiskovku a na ní prozrazuje, že protiepidemický plán vytvořil osmičlenný tým včetně odborníků z krizového štábu. Jejich jména ale zveřejnit nechce, protože na Slovensku se nevyplatí říkat nahlas své názory, mohli byste se stát terčem jedovatých slin na tiskovce pana premiéra.

Sulíkova kolegyně Jana Bittó Cigániková pak v úvodu tiskovky ukazuje diagramy, co má člověk dělat když má příznaky, úzký kontakt nebo přichází z červené krajiny, a předvádí k tomu tři diagramy, pavouky, každý z nich s přibližně 20 políčky vyvolávají pocit, že jim bude rozumět jen jejich tvůrci. Kolegyně prezentuje i speciální ochranu důchodců nad 65 let, u nichž smrtnost u Covidu prudce roste, zrušíme pro ně vlaky zadarmo, aby si necestovali, jak je napadne a každému senioru pošleme domů poštou rouška i s příbalovým letákem, jak se mají chránit. Hurá, důchodci jsou zachráněni. 

Nosit rouška mají i ostatní lidé, zdůrazňuje Cigániková a připomíná i dezinfekci rukou, odstupy, větrání a v místnosti vlhký vzduch. Jana Bittó Cigániková projevuje odborný potenciál. Mohli by s ní počítat na místo Marka Krajčího třeba v případě, kdy už si s ním nebude vědět nikdo rady a bude potřeba na někoho svést, že dosavadní protiepidemická opatření nefungují.  

Český protiepidemický plán, který by se dal obratem okopírovat nebo jen na něj poukázat jako na možnou cestu, připravuje Sulíkův tým delší dobu, snad několik týdnů. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí údajně už také tvoří svůj vlastní pandemický plán a Jana Cigániková ho komentuje slovy, že je to výborné: ide o súboj dobrých nápadov, těšíme sa. Přesně tak by to řekl soudruh Husák se soudruhem Jakešem za starých čias.

Na tiskovce kromě protiepidemického plánu Richard Sulík prezentuje ještě jednu důležitou informaci, odmítá celoplošné a povinné testování. Sulík chce rozlišovat podle jednotlivých regionů, kde budou opatření přísná nebo budou lidé „svobodní“, přičemž Slovensko rozděluje na 36 regionů. Podle jeho slov je škodlivé přijímat tvrdá opatření ve všech okresech, když je to špatné jen někde. Testovat celoplošně a povinně by se mělo přece jen tam, kde je to zlé. Co v případě, kdy Matovič rozhodne, že je všude zlá situace, už Sulík nezmiňuje. Asi se bude zase testovat povinně na celém Slovensku… 

Nápad s protiepidemickým plánem, jak se dalo čekat, Matovič smetává ze stolu. Dobré je jen to, co řekne sám. Na tiskovce v minulém týdnu dokonce prozrazuje, kdo mu pomáhá v protiepidemických opatřeních a kdo jsou ti experti, o nichž žertoval, že se vypařili a na dotaz novinářů naznačuje, že by se dali spočítat na jedné ruce. A kolik že je expertů, prstů na jedné ruce? Podle Matoviče tam zůstává ještě dost volno, z čehož se dá usuzovat, že jde asi o dva až tři odborníky. Podle toho kdo se v poslední době pohybuje na tiskovkách k pandemii, tak jsou to Pavol Jarčuška a Vladimír Krčméry, u jejichž mimovládních aktivit začínají prosakovat pochybnosti s údajným napojením na vakcinační společnosti a doplňuje je hlavní epidemiolog Ján Mikas, jenž ve vší úctě bohužel není pro občany vzorem zdravé výživy a spíše vyvolává obavy, jestli nespadá do rizikové skupiny ohrožené Covidem.

Většina odborné veřejnosti je z diskuze vyloučena. Při sledování tiskových konferencí Igora Matoviče není možné si nevšimnout, že expertem, který určuje opatření a předkládá je Matovičovi, je ve finále Matovič sobě. Společně s Richardem Sulíkem a s tanečky kolem pandemických plánů působí oba pánové jako slavná dvojice Pat a Mat z Večerníčku, dva nešikové, kteří mají dělat společnou práci, ale moc jim to nejde. 

Přidává se i paní prezidentka Zuzana Čaputová, která chlapce po zveřejnění Sulíkova protiepidemického plánu a příslibu, že něco podobného připravuje i Marek Krajčí, v médiích už dopředu chválí s tím, že je lepší mít dva pandemické plány než žádný. Pochvala jak na pionýrském táboře. Dobře, děti, snažily jste se, i když to stojí za prd. A teď už utíkejte domů za Pavlínkou nebo na pláž do Dubaje. Zítra je taky den. Můžeme si zase hrát. Jako v hračkárstve.

Petr Bohuš

je původem český novinář, publicista, bývalý 

moderátor programu Portrét a Čierny Peter a 

bývalý programový ředitel TA3, moderátor a 

šéfredaktor zpravodajství a publicistiky 

České televize v Ostravě a v Praze