Matovič a jeho kati. Bylo zatčení Lučanského útokem na Pellegriniho a jeho stoupající Hlas?
Kdo vymyslel metodu zatýkání na základě udání kriminálníků? Kdo je strůjcem myšlenky, že do vězení může jít kdokoliv, na koho vymyslíme nějakou lež? Kdo je podporovatelem a realizátorem této svérázné likvidace lidí? Kdo vymyslel zatýkací adventní kalendář? Kdo vymyslel zatýkací pexeso? Kdo realizuje a podporuje tyto novodobé zvyky a hry?
Generál Lučanský měl spáchat sebevraždu po několika týdnech ve vazbě bez vyšetřování. Bez soudu, bez možností se bránit. Generál Lučanský, který se jako policajt s pistolí v ruce ve Felicii neváhal postavit mafiánům se samopaly v nadupaných Bavorácích. Člověk, který vyčistil zemi od gangsterů a vrahů. Sebevědomý a rozhodný muž. Ten že si šáhl na život? Každý dozorce nebo psychiatr, psycholog vám potvrdí, že v base si berou život jen zoufalci, na které venku nikdo nečeká. Generál Lučanský měl rodinu, manželku, dospělé děti a dceru školou povinnou. Generál Lučanský měl kolem sebe přátele, kamarády, kolegy, poctivé a čestné policajty i civilní příslušníky sboru.
Igor Matovič při zatčení Lučanského na začátku prosince vyjadřoval souhlas. O měsíc později se tomu diví a vyzývá, aby se skutky generála Milana Lučanského po jeho smrti přestaly vyšetřovat. Bojí se, že bychom mohli zjistit, že všechna obvinění byla vymyšlená? Že člověk, který dal sto sedmdesát tisíc eur na charitu, třeba už jen proto nikdy nemohl vzít úplatek? Matovič dnes vyjadřuje nad smrtí Lučanského soustrast. Jakoby si chtěl zajistit alibi, že s jeho zatčením a smrtí nemá nic společného. Každý kdo není slepý, ale ví, co v zemi Matovič a jeho lidé vyvádějí.
Jde o politickou kauzu, říká ministryně spravedlnosti Kolíková a možná má výjimečně pravdu. Chtěla tím sice naznačit, že kdyby se věc nepolitizovala, tak by se případu nikdo nevěnoval, protože ve vězení podle ní proběhlo vše, jak mělo, ale ani v jednom ministryně nemá pravdu. Jednak ve vazbě všechno v pořádku nebylo a jednak Lučanský je politická kauza nikoliv kvůli ohlasu u veřejnosti, ale kvůli tomu, že vypadá jako zatčení na objednávku politické strany. Lučanský přece nebyl jen tak někdo, byl to policejní ředitel za Pellegriniho vlády, který ze své pozice odešel podle svých slov kvůli nekompetentním a hloupým zásahům ministra vnitra Mikulce do řízení a struktury policejního sboru. Možná měl Lučanský tu smůlu, že byl ze své podstaty bojovník a možná se chtěl do veřejného života vrátit. Možná se zvyšujícími se volebními preferencemi Pellegriniho Hlasu.
Lučanského zatčení tedy mohlo být přímo výstrahou Pellegrinimu a jeho Hlasu, aby se chlapci příliš neroztahovali. Je na místě ptát se, proč se po zatčení Lučanského na začátku prosince Pellegrini víceméně na celý měsíc stáhl, protože příliš vidět na tiskovkách Hlasu ani jinde nebyl. Bylo to jen kvůli Covidu anebo byl skutečně zastrašován, možná i něčím dalším než jen Lučanského zatčením? Byli Pellegrini s Lučanským v nějakém užším kontaktu, plánovali návrat do čela policie nebo spolupráci v Hlasu, který má podle průzkumů už delší dobu největší podporu voličů na Slovensku? Co se dělo, než na ně dolehla nenávistná diktátorská ruka „adventního kalendáře a pexesa“.
Samotné zatčení se možná později „jen“ vymklo z rukou, z kontroly, dost možná jen kvůli tomu, že někteří bachaři nabyli díky pocitu z chování současné vlády, že vše je možné a beztrestné, a že tudíž i oni si mohou dělat, co chtějí. Že mohou ve vazbě zmlátit nevinného člověka s presumpcí neviny, který si přes den dovolil lehnout na železnou postel.
Veřejnost se tedy musí ptát, zdali nešlo o zastrašování či likvidaci politické konkurence, a to dokonce v širším měřítku. Zdali na Slovensku nejde o likvidaci právní stability a právních záruk v zemi pomocí dosazováním gestapáckých nohsledů už nejen do výkonné a zákonodárné, ale dokonce i do soudní moci. Proč jsou na Slovensku lidé ve vazbě, přestože s policií při vyšetřování spolupracovali a jejich údajné činy se odehrály před mnoha lety, takže měli dostatek času cokoliv zahladit? Podobně jako v případě Lučanského. Proč jsou ve vazbě lidé na základě výpovědí kriminálníků kajícníků, lhářů, nedůvěryhodných lidí, kterým jde jen o jejich kůži, a pro svou záchranu jsou ochotni říci cokoliv?
Kdo navrhuje zatčení u těchto lidí na základě jednostranných výpovědí a kdo podepisuje rozhodnutí o vzetí do vazby? Na základě čeho? Zbláznili se na Speciálním soudu trestního práva v Pezinku anebo tam dávají razítko na vzetí do vazby jen na základě neověřené lži „jedna paní povídala“ jako novodobou slovenskou vyšetřovací specialitu, kterou mohou závidět i soudruzi v severní Koreji? Jde o selhání jednotlivce nebo systému? Toto má být návrat spravedlnosti? Občané mají právo vědět, zdali umisťování lidí do vazby na základě výpovědí kajícníků je běžným a standardním postupem v každém státě Evropské unie i na světě nebo výmyslem a selháním jednotlivců.
Do vězení se na Slovensku dnes může dostat kdokoliv. Kdo vnuknul bachařům myšlenku, že když v cele zmlátí nebo zabijí nevinného člověka, že se jim nemůže nic stát, a proto nemají žádné zábrany? Kdo prosazuje v této zemi atmosféru, že člověk s jiným názorem může být kdykoliv veřejně pranýřován a odsouzen? Kdo podporuje tyto kroky a postoje papalášismu, bonzáctví a nenávisti? Kdo schvaluje tyto postoje v Národní radě? Kdo je podporuje účastí ve vládě, v koalici, v koaličních stranách? Kdo je podporuje sdílením a statusy na sociálních sítích?
Podíl na smrti generála Lučanského nemají jen ti, co byli u toho.